Jakékoli použití či využití obsahu či formy těchto webových stránek, ať již zcela či z části, je bez předchozího písemného souhlasu majitele porušením autorského zákona.

Andorra

Vysoko položené údolí v Pyrenejích, sevřené vysokohorskou krajinou s ledovcovými jezery a s nejvyšší horou Pic de la Coma Pedrosa (2 946 m), dvě naprosto čisťounké řeky, které se posléze slévají v jednu - Gran Valira.

Andorra la Vella, hlavní město ve výšce 1079 m nad mořem s velice starým centrem z 15. století, může děkovat synovi Karla Velikého Ludvíkovi Pobožnému za udělení nezávislosti od roku 819.

Celkem zde žije 67.000 obyvatel, převážně Francouzů a Španělů. Původních obyvatel je jen zhruba třetina, asi 22.000. Dlouhou dobu se sem nesměl nikdo přistěhovat, o čemž rozhodla Rada, která vládne v katalánském horském paláci Casa de la Vall z roku 1586.

Lákadlem pro návštěvníky je bezcelní nákup za libovolné měny, a to především laciného alkoholu, elektroniky a jiného tovaru.

Mne se naskytl úchvatný pohled na knížectví hned v tu chvíli, kdy jsme večer dorazili na vrchol pohoří. Tam nás uvítal nádherně osvícený hotel a vedle něj benzinová pumpa. To vše na kopci a dole se rozprostíralo celé údolí, lépe řečeno, v dálce zářila jedna tepna, která je tím zázrakem, knížectvím Andorra..

Z kopce dolů je nespočetně obchodů v jedné řadě po obou stranách. V samém srdci dole jsou jen supermarkety se svojí nabídkou. Ani již nevím, čemu jsem neodolal.

Zajímavostí jsou i hodiny na vodní pohon, které všichni obdivují uvnitř jednoho z domů. Pro turisty jsou zde lákavě upravené kavárničky a restauranty, což jsme také využili a vychutnávali místní atmosféru.

Bylo léto a čekala nás ještě daleká cesta do Madridu. Sníh na vrcholcích pohoří Pyreneje byl příjemným osvěžením na další cestu. Zůstala mi tato vzpomínka, která myslím stojí zato.

Pokud se někdo z vás pojedete vykoupat do Španělska, zkuste hned z kraje po pravé straně odbočit, ale to asi už budete muset mít s sebou eura. Nevím, co to udělalo s knížectvím Andorra.

Přeji příjemnou cestu.

Miloš Tretter